ผู้เขียน หัวข้อ: รวม WIP Sideshow Collectibles - Various Artist  (อ่าน 29440 ครั้ง)

termpoom

• สุดยอดโมเดลเลอร์
  • -----
Re: รวม WIP Sideshow Collectibles - Various Artist
« ตอบกลับ #30 เมื่อ: กุมภาพันธ์ 28, 2012, 10:51:18 PM »
รู้สึก รักท่าน โอ มากจริงๆ มีข้อมูลดีๆมาให้ตลอดเลย  :-* มวฟๆ

OBigFace

• Global Moderator
  • โอบานหน้าใหญ่ ใจเล็กผู้ไม่รู้จักพอ
Re: รวม WIP Sideshow Collectibles - Various Artist
« ตอบกลับ #31 เมื่อ: มีนาคม 01, 2012, 08:53:50 AM »
ขอบคุณครับ ท่านtermpoom อีกหน่อยคงได้แต่งงานกับผมแน่ๆ หรือไม่ก็หย่า เพราะไปกันไม่รอด 55 ;D

ตัวนี้เยอะหน่อยนะครับ ผมว่าเอาตัวอักษรมาลง เพื่อจะได้อะไรเพิ่มจากรูปอีกสำหรับตัวนี้
Wolverine Vs. Sabretooth Polystone Diorama
Artists:
    Martin Canale
    Juan Bobillo
    The Gore Group

First, Martin did an intense amount of research concerning everything related to the two characters he had to sculpt. "I try to get as much graphic info as possible. I researched each character thoroughly for the sake of authenticity and fan-following, making sure I didn't stray from the characteristics that Marvel Comics has put years into developing."

When comes to deciding on what costumes to use, Martin collaborated with Sideshow creative member, Tom Gilliand to decide what styles would best suit this furious conflict. It was decided that the modern-era John Byrne brown and tan costume for Wolverine would be used, as well as the brown and tan costume for Sabretooth, as designed originally by Jim Lee.

The stage was then set to select a pose for both characters. Martin began thinking of a pose that properly reflected all the strengths of the two characters. Professional penciler, Juan Bobillo interprets these ideas by first turning them into an illustration, and then produces what they call "turn-arounds". Once approved by the licensor, Martin began the sculpting phase.

With the approved concept completed, the next step is to establish the relationship size and proper physical anatomy between both contenders.

Martin assembled a wire skeleton mixed with Aves epoxy clay for the anatomy then a thick layer of Super Sculpey is added to gain muscular volume. Once the body forms have been properly established, Martin properly positions the figure the way it has been illustrated.

Once the pose and body shape has been finalized, and muscles have been defined, Martin bakes the sculpture to solidify it.

In the next stage, Martin then molded the baked sculpture to create a copy. This is where he really starts the detailing work. Martin displays the muscles in layers, marking the tension points and insertions, then adds the veins (they help immensely to give more strength to the whole) and finally covers everything with a thin layer of epoxy skin that serves to unify the total structure.

Then comes the process of engineering the breakdown points, which is also the most difficult portion to the production phase. At this moment you have to be like Jack the Ripper since you have to dismantle a complete body with clean, precise cuts, but less blood. When ready, you have to make all the keying components that will allow you to reassemble your sculpture. Once done, Martin matched up all the pieces to make sure everything fits in its proper place.

Last, but not least, comes all the intricate detailing such as adding the hair, the specific detail of the costumes and adding the blades to Wolverine's left hand. The display base was made using Castilene for the stones and a mix of Aves Clay shay/paper mache for the snow.

After the sculpture has been completely reassembled and fully detailed, it was shipped off to the Sideshow office for its painting process, completed by the Sideshow creative team.

Cr: Sideshow Collectibles
ถ้าทรายอยู่ในรองเท้า คุณจะทำอย่างไร.... ถ้ามีเรื่องในใจ คุณก็ควรจะทำเหมือนที่คุณทำกับรองเท้า o^_^o

OBigFace

• โอบานหน้าใหญ่ ใจเล็กผู้ไม่รู้จักพอ
« ตอบกลับ #32 เมื่อ: มีนาคม 01, 2012, 09:09:39 AM »
ต่อไปนี้ก็ลุยภาพแบบละเอียด อีกรอบครับ

Cr: Sideshow Collectibles

Photo by vdlfotografo -flickr

Photo by EYE OF THE COLLECTOR

โอ้ว บางภาพเล็กไป ไว้ผมค่อยมาแก้ให้ใหม่ภายหลังครับ
« แก้ไขครั้งสุดท้าย: มีนาคม 01, 2012, 08:50:17 PM โดย OBigFace »
ถ้าทรายอยู่ในรองเท้า คุณจะทำอย่างไร.... ถ้ามีเรื่องในใจ คุณก็ควรจะทำเหมือนที่คุณทำกับรองเท้า o^_^o

gon

« ตอบกลับ #33 เมื่อ: มีนาคม 01, 2012, 09:13:00 AM »
 ขอบคุณครับท่านเสี่ย0
   หางานดีมาเติมไฟตลอดๆ

OBigFace

« ตอบกลับ #34 เมื่อ: มีนาคม 01, 2012, 09:22:49 AM »
ขอบคุณครับท่านเสี่ย0
   หางานดีมาเติมไฟตลอดๆ
ท่านกร  ;D ไว้ผมเก็บค่าไฟทีเดียว พร้อมท่านนรินทร์นะครับ ;)

porpor_191

• ช่างขึ้นรูป
  • **
« ตอบกลับ #35 เมื่อ: มีนาคม 01, 2012, 09:27:44 AM »
เป็นกระทู้ที่ต้องเข้ามาดูบ่อยๆเลยครับ ขอบคุณ คุณOBigFace มากเลยหาข้อมูลได้เก่งมากเลย  :)

Apikit

• บุคคลทั่วไป
« ตอบกลับ #36 เมื่อ: มีนาคม 01, 2012, 10:21:32 AM »
 :D ชอบมากๆครับท่านโอ เห้นแล้วขยันขึ้นมาเลยครับ ขอบคุณอีกครั้งที่เอามาฝาก  ;D

Theman

• บุคคลทั่วไป
« ตอบกลับ #37 เมื่อ: มีนาคม 01, 2012, 10:26:00 AM »
เป็นอะไรที่..ซาบซึ้ง น้ำตาจะไหลครับ :'( ขอบคุณท่านโอ ที่กรุณาหามาให้ได้ชม..ยิ่งดูยิ่งเพิ่มเชื้อไฟ ยังไงก็ไปเก็บค่าไฟที่จ้าวบ้านนะครับ อิอิ ::)

OBigFace

« ตอบกลับ #38 เมื่อ: มีนาคม 01, 2012, 09:07:29 PM »
ยินดีครับที่ทุกท่านชอบ ;D  รูปพวกนี้ก็อยู่ในweb ของ Sideshow แต่ถ้าไม่มีข้อมูล หรือข้อมูลน้อย ก็ตรงไปหาที่นักปั้นเลยครับ
ผมก็เป็นพักๆครับ ไฟเยอะ ปล่อยเยอะ ไฟน้อย ไฟหมด ก็ไม่มีไฟปล่อย  ;D

ผมจัดการรูปที่เล็ก ให้ใหญ่แล้วครับ แล้วก็ีupdate index เรียบร้อยแล้ว 8)

Narin

• Administrator
  • ช่วยกันเติมไฟหน่อยจ้า
« ตอบกลับ #39 เมื่อ: มีนาคม 01, 2012, 10:13:33 PM »
 ค่าไฟอะไรกันครับ  ::)  แต่ถ้าค่าน้ำก็มาที่บ้านผมเลยท่านโอ มีน้ำแข็ง น้ำดำ น้ำเหลืองๆ อิอิ อะไรกันวุ้ย  ;D

ว่าแต่ไดโอฯนี้เป็นตำนานไปแล้วนะครับ  พี่มาร์ตินเป็นสปอนเซอร์ให้ apoxie sculpt ก็ตัวนี้แหละ  :)

ทำ วั น นี้ ก่ อ น ไ ม่ มี พ รุ่ ง นี้ ให้ ทำ

sakoncity

• โมเดลเลอร์เต็มขั้น
  • อยากเป็นนักปั้นระดับเซียนจัง
« ตอบกลับ #40 เมื่อ: มีนาคม 01, 2012, 10:58:59 PM »
 ;)สวยซะ.....ยอดเยี่ยมครับ ขอบคุณสำหรับข้อมูลดีๆ

TD-design

• มันไม่ไช่อาชีพ แต่มันคือชีวิต
« ตอบกลับ #41 เมื่อ: มีนาคม 03, 2012, 08:31:34 AM »
เพลิดเพลินเจริญใจสุดคุ้ม ขอบคุณครับ

barank

« ตอบกลับ #42 เมื่อ: มีนาคม 04, 2012, 09:53:35 AM »
ขอบคุณมากคร้าบ ที่นํามาให้ได้ชื่นชม ครับผม ^ ^

gon

« ตอบกลับ #43 เมื่อ: มีนาคม 07, 2012, 10:51:52 PM »
 ขอบคุณครับท่านที่ขยันโหมไฟให้เพื่อนๆในเวบตลอดๆ งานดีๆทั้งนั้น ;)

wat_sd_model

• นอนวันล่ะ8ชม.
« ตอบกลับ #44 เมื่อ: มีนาคม 08, 2012, 02:58:56 AM »
ขอบคุณจริงๆครับสำหรับความรู้ดีๆ มีค่ามากๆครับได้เห็นเบื้องหลังการทำงาน
ว่าแต่ อีพ็อคซี่ ยี่ห้อนี้มีใครเคยซื้อมาลองมั่งยังครับ เห็นพวกฝรั่งนิยมใช้กัน  ;D ;D ;D

SimplePortal 2.3.3 © 2008-2010, SimplePortal